Az önképzés rejtelmei, avagy hogyan találd meg a tökéletes tanfolyamot?
Régiesen szólva, jó pap holtig tanul. Divatosabban mondva a 'life long learning' fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az viszont biztos, hogy aki önképzésre adja a fejét, érdemes feltennie magának a következő 5 kérdést!
1. Mi a célod?
Ahhoz, hogy megtaláld a számodra tökéletes képzést, először meg kell határoznod - miért is kell neked ez az egész?
- Papír kell csak?
- Vállalkozást akarsz?
- Szakma kell?
- El akarsz vele helyezkedni?
- Egy hobbi amit szeretnél még magasabb szinten űzni?
Amíg erre a kérdésre nincsen határozott válaszod, csak a vakszerencsén múlik, hogy olyan tanfolyamot választasz-e amire tényleg szükséged van.
A képzések ugyanis mélységükben, az átadott tudás mennyiségében, minőségben, árban és időtartamban is jelentős mértékben eltérnek egymástól.
2. Mennyit tudsz?
Sokan követik el azt a hibát, hogy a tudásukat alulbecsülve ott találják magukat egy teljesen kezdő tanfolyamra becsücsülve. Nyilvánvalóan szenvedés, mint ahogy azok részéről is időpocsékolás egy tanfolyam végigkínlódása akik a 'Jó lesz a középhaladó, majd úgyis belerázódunk valahogy' elve alapján dönt.
3. Összehasonlítjuk
Ha már sejted, hogy mi lesz a számodra ideális irány, jöhet a különböző képzési helyek összehasonlítása.
Fórumok, Facebook csoportok, ismerős szakemberek véleménye, a tanárokról elérhető infók lesznek ebben az esetben a barátaid.
Érdemes minden esetben átnézni a képzések menetrendjét is, nem mindegy például, hogy szükség lesz-e gyakorlati képzésekre is, vagy hogy mennyi idő kell rá, mennyibe kerül az egész projekt (ilyenkor sosem szabad csak a tandíjjal számolni: oda kell jutnod, lehet ott kell aludnod, stb.)
4. Leinformáltad?
Úgy tűnik kezd összeállni a kép. Megtaláltad a területet, végiggondoltad mit szeretnél kezdeni a megszerzett tudással, honnan érdemes kezdeni, sőt még egy szimpatikus sulit is találtal?
Oké, akkor most jön az álmodozás után a nyomozati szakasz. Fel kell mérni, hogy hogyan tudnád a lehető legegyszerűbben megúszni a dolgot. Például elfogadják a munkahelyeden? Támogatják, vagy netán ki is fizetik?
Után kell járni a gyakorlatban is, hogy milyen a légkör, érdemes elmenni nyílt napra, ellenőrizni a webes felületeket, vagy kutatni kicsit a múltadban, hátha van egy ismerős aki már elvégezte az adott képzést. Néhány egyszerű, megfelelő időben feltett kérdés rengeteg kellemetlenséget spórolhat meg!
5. Biztos a legjobbat választod?
Lehet nem a legdrágább tanfolyammal érdemes kezdeni, mert menet közben kiderülhet, hogy mégsem való neked, vagy nincs elég időd rá. Ezért érdemes először egy könnyedebb hangvételűvel kezdeni - ha megtetszik, motiválttá tesz a későbbiekre is.